Dzienniczek aktywności i test Coopera

Na początku należy się Wam pochwała za solidne podejście do obliczania i określania własnego BMI. Coraz więcej otrzymuję wyników. Świetnie! Dziś będzie nieco inaczej niż w poprzednich postach. Zachęcam Cię do założenia Dzienniczka Aktywności fizycznej i przesyłania jego rejestru na adres mail podany przy temacie lekcji w dzienniku elektronicznym. A teraz wyjaśnijmy: "CO TO ZA TWÓR I JAK TO MA WYGLĄDAĆ". Zaczynamy!
Forma

Dowolna, możesz zrobić zdjęcie podczas swoich ćwiczeń, selfie, nagrać film, napisać relację, założyć bloga, skorzystać z dostępnych aplikacji itp. Wszystko zależy od Twojej kreatywności. Przykładowo dzienniczek w formie tradycyjnej:

Na pewno potrafisz lepiej! Kreatywność i systematyczność popłaca, ale o tym później.

Po co?

Abyś nauczył się monitorować swoją aktywność fizyczną, wyciągać wnioski, dążyć do wyznaczonego celu oraz dokonywać samooceny.

Co za to?

Ocena będzie... w końcu... Im większa kreatywność przy tworzeniu dzienniczka oraz systematyczność w uprawianiu aktywności fizycznej, tym lepsza ocena. To tak jak przy ocenianiu na tradycyjnej lekcji: ocenie podlega wysiłek włożony przez Ciebie w wykonanie powierzonego zadania a nie osiągnięty wynik sportowy.

Jak przesyłać? 

Raz na tydzień, na adres mailowy podany przy temacie w zadaniach domowych. Nie zapomnij się podpisać!

Przejdźmy teraz do testu Coopera i zadań z nim związanych. 

Zachęcam Cię do poczytania o teście Coopera w tym artykule. To tak, abyś utrwalił informacje uzyskane w szkole na lekcji wf. 

Teraz zadania, które są bezpośrednio związane z przygotowaniem się do oceny swojej sprawności za pomocą tego testu. Są to cykle treningowe uniwersalne, dla niemal każdej kategorii wiekowej.  

Nie wszystko jasne? Już wyjaśniam...

Rozgrzewka - bardzo ważna część początkowa każdej aktywności fizycznej. Nie zaniedbuj jej! Rozgrzewkę wykonujemy przed każdą lekcją wf, więc nie powinna sprawić Ci problemu.

Stretching z ćwiczeniami kształtującymi - to inaczej ćwiczenia gibkościowe czyli "rozciąganie", o ćwiczeniach kształtujących możesz poczytać w tym artykule, znajdziesz tu też przykłady. Nie jest on prezentowany w całości, lecz wiedza zawarta w nim jest wystarczająca.

Interwał - to biegi o zmiennym tempie gdzie szybsze odcinki są przeplatane wolniejszymi np: interwał 8x30"/2' truchtu, oznacza: przez 30 sekund biegniemy ze zwiększoną intensywnością (szybciej), następnie przechodzimy do 2 minut spokojnego truchtu, całość powtarzamy osiem razy.

Fartlek - kiedyś używano określenia " zabawa biegowa", np. fartlek 4'/3'/2'/1' na 2' marszu - przez 4 minuty biegniemy, przeplatając bieg np. skipami, po czym następuje 2 minuty marszu, następnie wznawiamy bieg przez 3 minuty i np. co 100 m wykonujemy 3 "pompki" i tak dalej... Widzisz! To właśnie taka zabawa biegowa.

Schładzanie w marszu - to nic innego jak uspokojenie organizmu po wysiłku stosując najprostszą formę czyli marsz.


Uwagi

Pamiętaj! Stosuj się do obowiązujących obostrzeń dotyczących epidemii. 
Jeżeli nie masz możliwości, nie czujesz się dobrze, uważasz, że zadanie jest zbyt forsowne lub stwierdzisz, że zagraża w jakikolwiek Twojemu bezpieczeństwu - zaniechaj ćwiczeń. 
Jeżeli nie masz możliwości wykonywania przedstawionych treningów na świeżym powietrzu, wykonuj zadania zaproponowane w poprzednich postach lub, jeszcze lepiej, twórz własne zestawy.

Powodzenia!

Popularne posty z tego bloga

Zasady samodzielnego ćwiczenia w domu, propozycje zadań