Co to aktywna turystyka?


Aby poznać człowieka, trzeba zostać jego towarzyszem podróży - przysłowie tureckie

Co to turystyka aktywna?


Cóż, definicji jest wiele i powstał swego rodzaju bałagan w systematyce i nazewnictwie. Wyjaśnię najprościej jak się da. Więc:


Turystyka aktywna - obejmuje różne formy aktywnego wypoczynku w środowisku naturalnym, takie jak: kąpiele i sporty wodne, wycieczki piesze, rowerowe, kajakowe, rekreacja jeździecka (konna), różne gry terenowe, narciarstwo zjazdowe i biegowe, saneczkarstwo, łyżwiarstwo, a także zachowania rekreacyjno-turystyczne określane mianem turystyki specjalistycznej lub kwalifikowanej, takie jak: żeglarstwo, taternictwo, wspinaczka skałkowa, speleologia, sporty lotnicze (Wyrzykowski i Marak 2010).



Turystyką specjalistyczną i kwalifikowaną nie będziemy się zajmować - to "wyższa szkoła jazdy". Turystyka aktywna jest jak najbardziej w Twoim zasięgu i powinieneś korzystać z tej formy aktywności fizycznej. 

Formami z jakich możesz korzystać na co dzień są np. wycieczki piesze i rowerowe, które możesz odbywać wspólnie z rodzicami, starszym rodzeństwem, innym członkiem rodziny. Jeżeli jesteś już w starszych klasach sam możesz planować wycieczki namawiając znajomych. Możesz korzystać z  map Google lub openstreetmap aby orientacyjnie określić  np. odległość. Szkolne wycieczki to inny rodzaj turystyki. Ja określam ją mianem "łatwej" - przynosisz pieniążki a wszystkie inne sprawy są za Ciebie załatwiane, nie musisz nic planować, niczym się martwić. Odbycie takiej wycieczki nie kosztuje Cię zbyt dużo wysiłku. No, chyba, że masz chorobę lokomocyjną... 

Przykładem lokalnej wycieczki rowerowej jest opracowana przeze mnie: Turystyczna rowerowa pętla Sokółki, czyli "U Pana Boga za piecem..." lub wycieczki rowerowe opisane na tym blogu, które się odbyły jak w szkole istniało koło zainteresowań turystyką rowerową.


  
  

Zadanie

Samodzielnie (jeżeli jesteś w starszych klasach) lub rodzicami  zaplanuj i zrealizuj wycieczkę pieszą lub rowerową po najbliższej okolicy. W kilku zdaniach ją opisz (gdzie, co widziałem, jaki dystans).



Powodzenia
Tomasz Mucuś

Popularne posty z tego bloga

Propozycje samodzielnych ćwiczeń

Zasady samodzielnego ćwiczenia w domu, propozycje zadań