Co to aktywna turystyka?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia pojęcia "turystyka aktywna", zajmiemy się podsumowaniem Waszej realizacji zadań. 

Obliczanie BMI

  • Należało określić swoją masę i wysokość ciała (jeżeli ktoś nie znał), dane podstawić do kalkulatora BMI w celu zbadania swoich proporcji - określenia czy nasza masa ciała jest prawidłowa.
  • Zadanie należało przesłać do 10 maja. 
  • Błędy najczęstsze: nie zaznaczanie, że jest się dzieckiem (kalkulator liczy wtedy jak dorosłych i wynik jest przekłamany).
  • Czas minął! Za zadania przesłane po 18 maja ocen nie ma! 

Utrzymywanie aktywności  i prowadzenie dzienniczka

  • Należy ćwiczyć minimum cztery razy w tygodniu po 40 minut, udokumentować w dowolnej formie, przesłać raz na tydzień, na adres mail podany przy zadaniu domowym. Można korzystać z zaproponowanych zestawów ćwiczeń, można stosować swoje własne aktywności.
  • Zadanie trwa do końca nauki zdalnej. 
  • Błędy: przesyłanie długich filmów nie ukazujących żadnych ćwiczeń, zbyt szczegółowe rozpisywanie każdego wykonanego ćwiczenia - na jedno i drugie szkoda czasu i energii. Prosty przykład jak to robić był podany w schemacie. 

Za wykonane zadanie otrzymujesz pozytywną ocenę. Za brak nie otrzymujesz nic... Jest to jednocześnie możliwość podniesienia średniej z ocen, z wf a tym samym tryb uzyskania oceny końcoworocznej wyższej niż przewidywalna. Wszystko w Twoich rękach. 


Przejdźmy do tematu.

Co to turystyka aktywna?

Cóż, definicji jest wiele i powstał swego rodzaju bałagan w systematyce i nazewnictwie. Wyjaśnię najprościej jak się da. Więc:

Turystyka aktywnaobejmuje różne formy aktywnego wypoczynku w środowisku naturalnym, takie jak: kąpiele i sporty wodne, wycieczki piesze, rowerowe, kajakowe, rekreacja jeździecka (konna), różne gry terenowe, narciarstwo zjazdowe i  biegowe, saneczkarstwo, łyżwiarstwo, a  także zachowania rekreacyjno-turystyczne określane mianem turystyki specjalistycznej lub kwalifikowanej, takie jak: żeglarstwo, taternictwo, wspinaczka skałkowa, speleologia, sporty lotnicze (Wyrzykowski i Marak 2010).Turystyką specjalistyczną i kwalifikowaną nie będziemy się zajmować - to "wyższa szkoła jazdy". Turystyka aktywna jest jak najbardziej w Twoim zasięgu i powinieneś korzystać z tej formy aktywności fizycznej. 

Formami z jakich możesz korzystać na co dzień są np. wycieczki piesze i rowerowe, które możesz odbywać wspólnie z rodzicami, starszym rodzeństwem, innym członkiem rodziny. Jeżeli jesteś już w starszych klasach sam możesz planować wycieczki namawiając znajomych. Możesz korzystać z  map Google lub openstreetmap aby orientacyjnie określić  np. odległość. Szkolne wycieczki to inny rodzaj turystyki. Ja określam ją mianem "łatwej" - przynosisz pieniążki a wszystkie inne sprawy są za Ciebie załatwiane, nie musisz nic planować, niczym się martwić. Odbycie takiej wycieczki nie kosztuje Cię zbyt dużo wysiłku. No, chyba, że masz chorobę lokomocyjną... 

Przykładem lokalnej wycieczki rowerowej jest opracowana przeze mnie: Turystyczna rowerowa pętla Sokółki, czyli "U Pana Boga za piecem..." lub wycieczki rowerowe opisane na tym blogu, które się odbyły jak w szkole istniało koło zainteresowań turystyką rowerową.


  
  

Zadanie

Samodzielnie (jeżeli jesteś w starszych klasach) lub rodzicami  zaplanuj i zrealizuj wycieczkę pieszą lub rowerową po najbliższej okolicy. W kilku zdaniach ją opisz (gdzie, co widziałem, jaki dystans) i umieść jako zadanie w Dzienniczku Aktywności Fizycznej. Dzienniczek oczywiście prześlij raz na tydzień na maila, którego adres znajdziesz w zadaniu domowym. Jeżeli nie masz pomysłu, możesz skorzystać z mojego opracowania, ale musisz zrobić i przesłać jedno zdjęcie na którym będziesz - Ty na trasie. Za sensowne relacje będą dodatkowe, pozytywne oceny.  

Uwagi:
  1. Pamiętaj o ograniczeniach związanych z epidemią. 
  2. Jeżeli uważasz, że zadanie jest za trudne, w jakimś stopniu może narazić Cię na niebezpieczeństwo - zaniechaj wykonania zadania.
  3. Jeżeli skorzystasz z mojego opracowania na trasie mogą wystąpić ograniczenia w ruchu związane z budową  dróg. Omiń je! 

Plany na przyszłość: wykonanie prób Indeksu Sprawności Fizycznej Zuchory oraz testu Coopera, więc trenujemy wykonując zadania z poprzednich artykułów...

Powodzenia

Popularne posty z tego bloga

Dzienniczek aktywności i test Coopera

Zasady samodzielnego ćwiczenia w domu, propozycje zadań