Badamy swoją wytrzymałość za pomocą odpowiednich mierników.

Poprzednio wykonałeś próbę szybkości, gibkości, skoczności, siły ramion, siły mięśni brzucha. Dzisiaj zajmiemy się badaniem naszej wytrzymałości. Najpierw podsumujmy dotychczasowe zadania.
  1. Zapis aktywności fizycznej w formie dzienniczka przesyłamy raz w tygodniu do 14 czerwca. Po tym terminie ocen za to zadanie już nie ma. 
  2. Termin wykonania zadań z obliczaniem BMI już minął. Nic już nie wysyłaj.
  3. Ocenę za przesłaną relację z turystyki aktywnej można nadal otrzymać.
  4. Jedną z ostatnich ocen w tym roku szkolnym będzie ocena za wykonanie badania swoich cech motorycznych.

Co to wytrzymałość?

Wytrzymałość jest to zdolność organizmu do długotrwałego wysiłku i odporność na zmęczenie.
Podstawowym elementem naszego treningu wytrzymałościowego jest bieg przełajowy wykonywany z takim natężeniem, by tętno nie przekraczało 130-140 uderzeń na minutę. Bieg ten można wzbogacić tzn. przebiegać odcinki z różną szybkością (od krótkiego sprintu do truchtu).

Zbadać naszą wytrzymałość można za pomocą odpowiednich prób lub testów. Jednymi z nich są: test Coopera i Indeks Sprawności fizycznej K. Zuchory - próba wytrzymałości.

Zadanie

Wykonaj badanie swojej wytrzymałości za pomocą jednego z dwóch przedstawionych testów.

1. Test Coopera

Wykonanie próby polega na nieprzerwanym biegu w czasie 12 minut. Miernikiem jest przebiegnięty dystans. Pomiar najlepiej wykonać na stadionie lekkoatletycznym z dokładnością do 10 m.

Jak wykonać - przykład.

Okrążenie stadionowe można podzielić na dwa wiraże (bieg po łuku) oraz dwie proste. A więc: okrążenie = prosta + wiraż + prosta + wiraż. Każdy odcinek ma po 100 m. W sumie 400 m. Na naszym stadionie w Sokółce wiraż od strony boiska wielofunkcyjnego jest przedzielony krawężnikiem. Należy biec za tym drugim licząc od środka. Ten pierwszy to skrót do innej dyscypliny biegowej.
Do wykonania próby jest potrzebny stoper i policzanie przebiegniętego dystansu z dokładnością do 10 m. O tym jak należało się przygotować do próby wytrzymałości oraz rozpisane treningi znajdziesz w tym artykule. Próbę należy poprzedzić solidną rozgrzewką. Koniecznie dobrze zasznuruj swoje sportowe obuwie. Przejdźmy do przykładu:
Alfred po wykonaniu rozgrzewki ustawił się na początku prostej a końcu wirażu. Włączył stoper i rozpoczął próbę biegową. Po czwartym okrążeniu "dopadł" go kryzys, gdyż narzucił nieco za szybkie tempo. Przeszedł do truchtu, później do marszu, ale się nie zatrzymał, gdyż wiedział, że to sprzeczne z zasadami próby. Po chwili kryzys minął i Alfred kontynuował bieg w swoim tempie. Dwie minuty przed końcem przyśpieszył walcząc o jak najlepszy rezultat. Udało mu się przebiec pięć pełnych okrążeń i prostą + wiraż + prostą + odcinek 86 metrów drugiego wirażu szóstego okrążenia. Zatem wynik Alfreda to:

5x400+100+100+100+86=2386

Wynik podajemy z dokładnością do 10 m. Ostatecznie wynik Alfreda to 2390 m. Ma on według rocznika 12 lat. Odczytajmy wynik z tabeli.


Według tabeli wynik Alfrada to: DOBRZE.

Można to przedstawić za pomocą punktów - przyda się przy ocenie całości naszej motoryczności:

Bardzo dobrze - 6 punktów
Dobrze - 5 pkt
Średnio - 4 pkt
Źle - 3 pkt
Bardzo źle - 2 pkt
"Jedynek" zakładamy, że nie ma.

Można inaczej: na płaskim terenie wyznacz odcinek 100 m i biegaj od punktu do punktu licząc odcinki. Przelicz i wynik gotowy. To dla tych co nie mają możliwości skorzystania ze stadionu...

2. Indeks Sprawności fizycznej K. Zuchory - próba wytrzymałości.


Do wykonania tej próby trzeba podejść dość solidnie. Gdyż wynik będzie zakłamany. Tempo ok. 120 kroków na minutę to "nie przeskakiwanie z nogi na nogę" tylko bieg w miejscu odpowiadający wysiłkowi podczas "normalnego" pełnego biegu w terenie.

Podsumowanie:

Wyniki z poprzednich prób i dzisiejszej próby wytrzymałości zapisz, oceń, podsumuj i prześlij na adres podany przy zadaniu domowym. Możesz wykorzystać kalkulator online, lub wykonać w tradycyjnej tabelce wg schematu:
Alfred Kowalski
12 lat
Klasa 6 S
Indeks Sprawności Fizycznej k. Zuchory


Uwagi:
1. Za zrobiony i wysłany test do 14 czerwca otrzymujesz ocenę pozytywną.
2. Próbę wytrzymałości możesz wykonać w dwojaki sposób, wybór należy do ciebie.
3. Unikaj większych skupisk ludzkich na stadionie.
4. Jeżeli uważasz, że zadanie jest za trudne, nie masz możliwości jego wykonania lub nie widzisz potrzeby - nie rób, ale nie otrzymasz wtedy żadnej oceny.

                                                                                                                                                PowodzeniaPopularne posty z tego bloga

Dzienniczek aktywności i test Coopera

Zasady samodzielnego ćwiczenia w domu, propozycje zadań