Poznajemy zasady Nordic Walking

Nordic walking – forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Znany był tam pod nazwą Sauvakävely, co oznacza w dowolnym tłumaczeniu marsz z kijkami. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 r. (Wikipedia, wolna encyklopedia).
U góry kije do Nordic Walking a na dole kije trekkingowe. 

Jaka pierwsza myśl przychodzi gdy widzi się osobę chodzącą z kijami? "A narty to gdzie zgubiłeś?" Sporo osób dość pogardliwie podchodzi do tej formy ruchu. Jednak niesłusznie. Ma ona sporo zalet z których największą jest jej uniwersalność. Mogą ją uprawiać sportowcy, osoby starsze z pewnymi dysfunkcjami narządów ruchu, osoby otyłe oraz osoby z bardzo słabą kondycją. Możemy więc tę formę ruchu zaliczyć do "sportów całego życia".

Cechy Nordic walkingu: 
 • rozwija się siła i wytrzymałość ramion,
 • łatwość wchodzenia na wzgórza,
 • spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,
 • zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami,
 • redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,
 • odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.
Jak wygląda prawidłowa technika "chodzenia z kijami? Najlepiej zobrazuje to materiał filmowy przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. 
 
              

Sprawdź wiedzę!
 1. Co to Nordic Walking?
 2. Co jest potrzebne, aby uprawiać Nordic Walking?
 3. Kto może uprawiać Nordic Walking?
 4. Jakie są cechy Nordic Walkingu?
 5. Na czym polega prawidłowa technika w Nordic Walking?

Kije Nordic Walking a kije trekingowe. 

Najczyściej popełnianym błędem przy doborze sprzętu jest mylenie kijów do trekkingu górskiego z kijami do Nordic Walking.  Nordic walking to przede wszystkim aktywność uprawiana na trenach płaskich, podczas gdy kijków trekkingowych używa się głównie w górach. Już samo to wymusza pewne różnice – choćby w budowie kijków oraz w materiale, z którego zostały wykonane. Więcej dowiesz się z materiału filmowego.

             

Sprawdź wiedzę!
 1. Jakie są różnice między kijami do Nordic Walking a kijami trekingowymi?

             

Popularne posty z tego bloga

Dzienniczek aktywności i test Coopera

Zasady samodzielnego ćwiczenia w domu, propozycje zadań